9 kwi Brak komentarzy admin Nikifor

Szybki tryb życia, brak czasu na ćwiczenia oraz przede wszystkim wypoczynek wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Życie ciągłą pracą i wynikający z tego stres od lat jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych jak otyłość, nadciśnienie, depresja czy nowotwory. Tym bardziej nie należy bagatelizować potrzeb naszego ciała, które podobnie jak my, wymaga odpowiedniej opieki. Masz ostatnio problemy ze snem, żyjesz w chronicznym stresie? Dowiedz się, jaki to ma wpływ na Twój organizm!

Hormon stresu – czym jest?

Samo słowo stres pochodzi od angielskiego terminu „stress” oznaczającego napięcie i tak w pojęciu ogólnym potocznie znany stres, który odczuwamy, jest rozumiany. W perspektywie medycznej stres jest zaburzeniem, zakłócającym balans pracy organizmu w wyniku jakiegoś bodźca. W definicji stres jest efektem działania stresora, czyli sytuacji wywołującej dyskomfort, napięcie, w której nie można osiągnąć jakiegoś celu lub zapełnić potrzeby. Taki rodzaj stresu nazywany jest dystresem.

W momentach zmożonego napięcia organizm nauczył się radzić tzw. hormonem stresu, czyli kortyzolem. Naturalnie wytwarzany hormon z kory nadnerczy podobnie jak adrenalina, ma za zadanie pomóc wytworzyć więcej energii w sytuacji, kiedy organizm jest narażony na sytuację stresową. Problem pojawia się w momencie, kiedy w organizmie pojawia się jego nadmiar. 

Wpływ stresu na wagę

Jednym z objawów nadmiaru kortyzolu we krwi jest bardzo szybkie przybieranie na wadze w okolicach szyi, twarzy oraz brzucha. Wahające się zmiany nastroju, złe samopoczucie wzbudzają też potrzebę szybkiego poprawienia sobie humoru, często za pomocą niezdrowych przekąsek jak chipsy, słodycze i jedzenia z dużą ilością węglowodanów jak fast-food. Tego typu zwyczaje w połączeniu z wynikającym ze stresu nałogiem na przykład paleniem papierosów, nie mają dobrego wpływu na Twoją wagę oraz organizm 

Do tego warto dodać niezdrowe nawyki żywieniowe. Poza nieplanowanym podjadaniem, jedzenie w biegu czy przed komputerem nigdy nie będzie dobrze wpływać na proces trawienia, który w wyniku przewlekłego stresu może być stale rozregulowany. Mózg jest przyzwyczajony do zwyczajów ewolucyjnych sprzed kilku tysięcy lat, kiedy w sytuacjach stresowych nasi przodkowie często walczyli o życie lub pożywienie. Z tego powodu nasz mózg nadal myśli, że straconą energię po stresie należy jak najszybciej uzupełnić. Stąd pochodzi odczuwane przez wiele osób uczucie „ssania” w sytuacji stresowej. 

wpływ stresu na wagę

Jak sobie poradzić ze stresem?

Żeby skutecznie rozładowywać napięcie, należy regularnie ćwiczyć, dbać o swoje odżywianie oraz higienę snu. Wiele osób rozważa ruch oraz regularną aktywność w kategoriach pozbycia się masy tłuszczowej. Zastanawia się jak biegać, żeby schudnąć czy jakie ćwiczenia dobrać, żeby jak najszybciej mieć przysłowiowy „kaloryfer”. Jednak sport to przede wszystkim zdrowie. Pozwala zmniejszyć poziom stresu w organizmie, w konsekwencji przy regularnym treningu stracić parę zbędnych kilogramów zgromadzonych przez właśnie przez stres.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Wybiegane.pl