Nie od dziś wiadomo, że aby utrzymać dobrą kondycję zdrowotną, należy się ruszać. Ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ dla całego organizmu, a w tym dla najważniejszych układów naszego organizmu, czyli nerwowego, oddechowego oraz krążenia. Nie trzeba być od razu wyczynowym sportowcem, aby zauważyć tę zależność. Wystarczy tylko kilkanaście minut biegu codziennie, spacer lub umiarkowana jazda na rowerze aby zauważyć zdrowotny wpływ ruchu na organizm, wszak nasz organizm jest stworzony do podejmowania aktywności fizycznej.

Światowa Organizacja Zdrowia umieściła brak aktywności fizycznej na czwartym miejscu w klasyfikacji największych powodów ryzyka śmierci na świecie. Wysiłek fizyczny często zalecany jest obok leczenia farmakologicznego jako forma terapii, zapobiega bowiem rozwojowi wielu chorób w tym chorobom układu krwionośnego. Ponadto ćwiczenia poprawiają nie tylko stan ciała, ale i ducha.

Aktywność fizyczna powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta, nie wszyscy powinni robić godzinami cardio lub podnosić ciężary na siłowni. Dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, w tym choroby serca poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną. Zaliczają się do niej marsze, jazdę na rowerze, nordic walking, pływanie, ale także codzienne czynności jak ogrodnictwo, aktywności rodzinne czy dynamiczne porządki. Są to aktywności z rodzaju ćwiczeń tlenowych, które poprawiają krążenie, ale podczas nich możemy mówić i oddychać bez najmniejszych problemów. Osobom z problemami zdrowotnymi nie poleca się ciężkich ćwiczeń, jak podnoszenie ciężarów, zapasy czy sztuki walki. Najważniejsza w umiarkowanej aktywności fizycznej jest regularność. Zaleca się, aby osoby z problemami kardiologicznymi pomiędzy 18, a 64 rokiem życia ćwiczyły około 150 minut tygodniowo, a absolutnymi minimum jest 3 razy w tygodniu po 30 minut. Oczywiście swoje możliwości należy skonsultować z lekarzem i upewnić się jaka aktywność jest dla nas najkorzystniejsza.

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pozytywnie wpływają na serce, ale także na nasze ciało, każdy portal o odchudzaniu o tym traktuje dlatego, przedstawiamy tutaj szereg innych prozdrowotnych właściwości aktywności fizycznej:

  • normuje poziom glukozy we krwi, co pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała, a także w spalaniu nadwyżki kalorii,
  • normuje pracę układu krążeniowego i oddechowego,
  • reguluje poziom cholesterolu w organizmie,
  • przeciwdziała wystąpieniu zaburzeń ruchu, wzmacnia kondycję, przez co niweluje ryzyko upadku i poważniejszych powikłań,
  • reguluje poziom hormonów,
  • działa przeciwzapalnie,
  • poprawia samopoczucie i wpływa na jakość snu.

Brak aktywności fizycznej może przyspieszyć i prowadzić do wielu chorób, między innymi do: cukrzycy, depresji, nadciśnienia, udaru mózgu, chorób serca, nadwagi, a tym samym otyłości, bólów kręgosłupa czy chorób stawów. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w naszym życiu, dlatego warto zadbać o regularny ruch. Nie musi być on intensywny, wystarczy, aby był regularny. Jeżeli mamy potrzebę ćwiczyć intensywniej zalecamy wizytę u lekarza i poddanie się indywidualnej ocenie pod kątem możliwości fizycznych.