15 paź Brak komentarzy admin Nikifor , ,

Żyjemy w czasach, w których zewsząd bombardują nas zdjęcia zgrabnych modelek i celebrytek. Na młode kobiety wywierana jest presją, by wyglądały atrakcyjnie, zgodnie z aktualnym kanonem piękna. Wiele dziewczyn, również nastolatek, wpada w szał odchudzania, a nawet anoreksję, nie zdając sobie sprawy, że prawie wszystkie zdjęcia znanych osób przeszły przez ręce osoby, która profesjonalnie pracuje z Photoshopem. Prowadzi to do wielu negatywnych skutków.

Z drugiej strony w dzisiejszych czasach jest też mocny trend bycia na diecie. Na szczęście modne są nie tylko diety odchudzające, ale także prowadzące do poprawy zdrowia. Każda kobieta, która jest świadoma swojego ciała, powinna zadbać o swoje zdrowie.

Dieta to jeden z najlepszych sposobów dbania o siebie. Chociaż mówi się, że lepsze jest określenie zdrowy styl życia, ponieważ powinniśmy zdrowo odżywiać się przez cały czas, nie tylko w okresie bycia na diecie. Dodatkowo bycie na diecie może prowadzić do frustracji, przez wszystkie ograniczenia, które dieta narzuca. Dlatego też ważny jest zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia.

Popularne ostatnio są diety wegetariańskie i wegańskie. Coraz więcej ludzi sięga po nie nie tylko ze względów ideologicznych, ale także zdrowotnych. Odrzucanie mięsa, chociaż ograniczanie jego spożycia w tygodniu, przynosi świetne rezultaty, jeśli chodzi o profilaktykę raka jelita grubego, ponieważ czerwone mięso jest czynnikiem jego rozwoju. Dodatkowo dieta wegetariańska kojarzy się ze spożywaniem większej ilości warzyw i owoców. Jak wiadomo warzywa i owoce to świetne źródło witamin i błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy pęcznieje w żołądku przez co zwiększa swoją objętość i powoduje, że jemy mniej. Dodatkowo nie wchłania się on w jelitach, dzięki czemu działa jak swoista miotełka, która usuwa wszystkie złogi. Witaminy zawarte zarówno w świeżych jak i mrożonych warzywach to dużo lepsze rozwiązanie od suplementów diety. Dodatkowo niektóre z nich – te pomarańczowe i czerwone warzywa – zawierają betakaroten, który chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, które jest szkodliwe i pomaga uzyskać skórze piękny, brązowy odcień. Dodatkowo zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Na diecie wegetariańskiej i wegańskiej należy dbać, aby dostarczyć sobie odpowiednie ilości bialka, które znajdują się również w produktach roślinnych.

Inne ostatnio popularne diety to chociażby dieta ketogeniczne czy dieta doktor Budwig. Mimo zalet i wad każdej z diet, należy kierować się zdrowym rozsądkiem przy przyrządzaniu posiłków. Warto postarać się, by były one urozmaicone i aby dostarczały nam równych witamin k minerałów. Fajnym rozwiązaniem jest dodawanie wielu warzyw do posiłku, ponieważ mają one małą kaloryczność przy dużej objętości, a dodatkowo sprawiają, że danie jest bardzo kolorowe i przyjemniej się je je. Jeżeli mamy problem z jedzeniem dużej ilości słodyczy, które nie mają żadnych wartości odżywczych, to warto pamiętać, że owoce z sukcesem zastępują słodycze w diecie. Warto dbać i swoje zdrowie.