28 marca 2017

Poznaj Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

Każdy wielbiciel militariów i historii powinien odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża, znajdujące się w Forcie Gerharda w Świnoujściu. Można to zrobić przy okazji dłuższego wyjazdu nad morze, odwiedzając zarazem jeszcze kilka atrakcji, które to miasto ma w swojej ofercie. Baza noclegowa Świnoujścia rozrasta się z roku na rok. Cały czas przybywa miejsc na noclegi. Świnoujście będzie więc idealnym punktem na spędzenie weekendu lub urlopu – www.meteor-turystyka.pl/noclegi,swinoujscie,0.html – warto skorzystać z noclegów, proponowanych przez miasto.

Fort Gerharda
Nazywany jest także Fortem Wschodnim – należy do fortów Twierdzy Świnoujście. W 1837 roku rozpoczęto projektowanie nadmorskiej twierdzy, a w 1846 roku zdecydowano się go zrealizować. Budowie nadano bardzo nowoczesną formę oraz zastosowano najdoskonalsze, jak na te czasy, rozwiązania. Ford Gerharda jest jej najciekawszym, a zarazem również najstarszym elementem. Swoją nazwę zawdzięcza Gerhardowi Corneliusowi de Walrawe, który przygotował wstępne plany budowy portu w Świnoujściu. Fort budowano w latach 1848-1859. Jego celem była obrona wejścia do portu. W latach 70. XIX wieku został przebudowany, co było związane z rozwojem techniki i koniecznością zastosowania nowych rozwiązań. Usypano wtedy nowe wały, do fortu włączono nadbrzeże, zamontowano armaty, powstały też pomieszczenia koszarowe czy magazyny amunicji. Kolejna przebudowa czekała Fort Gerharda już na przełomie XIX i XX wieku. Wzmocniono wtedy najważniejsze elementy fortu za pomocą betonu. Podczas wojen, znajdował się pod rządami niemieckimi i rosyjskimi. Natomiast w 1962 roku został przekazany miastu. Przez kilka lat używano go jako magazynu, a potem budynek został opuszczony. Nowe życie tchnięto w niego dopiero w 2001 roku.

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu
Muzeum Obrony Wybrzeża powstało w 2001 roku. Początkowo była to mała ekspozycja, prezentująca historię Twierdzy Świnoujście. Natomiast od 2010 roku funkcjonuje już jako muzeum. Eksponaty, które możemy tam oglądać, w większości zostały przekazane muzeum jako darowizny. Znajdziemy tam jednak również obiekty, które stanowią depozyt Konserwatora Zabytków z siedzibą w Szczecinie oraz muzeum Fortyfikacji Wału Zachodniego w Niemczech. Wśród ponad tysiąca eksponatów, na szczególną uwagę zasługują, między innymi: kuchnia polowa z 1916 roku wraz z wyposażeniem, mundury armii pruskiej i niemieckiej, kolekcja broni strzeleckiej, a także zbiory dokumentów, zdjęć i listów. Do odwiedzania Muzeum Obrony Wybrzeża na pewno nie trzeba szczególnie zachęcać. Jest to idealny sposób spędzania czasu dla każdego, niezależnie od płci czy wieku.

Krasinski Bez kategorii

One thought on “Poznaj Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu”

  1. Zbigniew

    Ja tam muzeum Obrony Wybrzeża nie odwiedziłem, ale sam nocleg w Świnoujściu wspominam bardzo mile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>