Specjaliści ostrzegają, że nadwaga i otyłość to jedne z największych chorób cywilizacyjnych. Choć odchudzanie często traktowane jest jedynie jako podążanie za modą i chęcią uzyskania idealnej sylwetki, warto podkreślić, że nie jest to tylko kwestia wyglądu i estetyki. Przede wszystkim chodzi tu o zdrowie, bez którego niemożliwe jest przecież prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pojawiająca się nadwaga powinna być alarmem ostrzegającym o zagrożeniu. Zbyt duża masa ciała może bowiem przyczynić się do wielu schorzeń i poważnych chorób, które wiążą się choćby z pracą układu krążenia.
Warto przy okazji wyjaśnić, że według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, nadwaga i otyłość to stan, w którym ilość tkanki tłuszczowej jest nieprawidłowa i zdecydowanie przekracza normę, stanowiąc poważne ryzyko dla organów wewnętrznych i całego organizmu. Jak podkreślają lekarze, zdrowie jest wówczas tak nadszarpnięte, że nadmierne kilogramy bywają częstym powodem zgonów. Wedle statystyk, nadwaga i otyłość przyczyniają się corocznie do śmierci prawie 3 milionów osób. Trzeba przyznać, że wynik ten jest dość szokujący. Ofiarami często są obywatele krajów dobrze rozwiniętych. Nadwaga i otyłość powszechne są szczególnie w krajach europejskich i północnoamerykańskich. W samej Polsce problem dotyczyć może nawet 40% obywateli.
Aby dowiedzieć się, czy waga człowieka jest odpowiednia, często stosowany jest wskaźnik BMI. W celu obliczeń trzeba podać nie tylko masę ciała, ale również wzrost. Stosunek obu tych wartości daje wynik – jeśli jest on większy niż 25, wówczas oznacza to, że występuje nadwaga. Z kolei otyłość to BMI przekraczające 30. W takich wypadkach trzeba natychmiast zadbać o zdrowie – konieczne jest wdrożenie nowego stylu życia, opartego na właściwej diecie i ruchu. Warto jednak wiedzieć, że nadwaga i otyłość mogą być wywołane nie tylko niską aktywnością i złymi nawykami żywieniowymi. Często przyczyna nadmiaru tkanki tłuszczowej tkwi gdzie indziej. Zdarza się, że są to kłopoty ze zdrowiem, związane np. nadczynnością tarczycy czy chorobą genetyczną. W takich wypadkach mówimy, że jest to otyłość wtórna. Wówczas konieczne jest leczenie schorzeń powodujących wzrost wagi.
Czym skutkować może nadwaga i otyłość? Jeśli pacjent nie rozpocznie walki z nadmiarem kilogramów, może skończyć się to dla niego poważnymi konsekwencjami. Zdrowie ulegać będzie stopniowemu pogarszaniu ze względu na pojawiające się nieprawidłowości. Przede wszystkim zagrożony jest układ krążenia – często występuje miażdżyca, nadciśnienie, a w rezultacie także zawał serca czy wylew. Nadwaga i otyłość wywołują również cukrzycę, marskość wątroby, kamicę, schorzenia trzustki, problemy dermatologiczne, zwyrodnienia stawów i zapalenia mięśni. Ponadto osoby, których masa ciała znacznie przekracza normę, mają zaburzenia hormonalne, w efekcie czego mogą u nich występować problemy z płodnością. Do tego doliczyć trzeba także kłopoty natury psychicznej – niejednokrotnie zdarza się, że nadwaga i otyłość są powodem złego samopoczucia, niskiej samooceny i stanów depresyjnych. Warto więc podjąć walkę o swoje zdrowie i zrobić wszystko, by utrzymywać właściwą wagę.