10 paź Brak komentarzy admin Nikifor , , ,

Nadwaga oraz otyłość stanowią jeden z największych współczesnych problemów w walce ze zdrowiem. Stany te często charakteryzują się nadmiernym zwiększeniem tkanki tłuszczowej co doprowadza do pogorszenia stanu zdrowia i złego samopoczucia. Obecnie nadwaga jest uznawana za jeden z poważniejszych problemów w dzisiejszym świece. Otyłość stanowi już ponad 30% masy ciała w przypadku kobiet, a u mężczyzn jest to około 20%. Do najczęstszych przyczyn otyłości zalicza się stosowanie niezdrowej diety, która w połączeniu z brakiem uprawiania sportu czy zaniechania jakiejkolwiek aktywności fizycznej stanowi jedną z głównych przyczyn nabrania masy ciała. Konsekwencje długotrwałego spożywania tłustych potrwa, słodkich produktów jaki i napojów o wysokim poziomie cukru, jest przyczyną wzrostu wagi. Produkty takie często zwierają za dużo kalorii co w połączeniu z brakiem aktywności ciała może być przyczyną szybszego zwiększenia masy ciała i wystąpienia otyłości.

Choroby jak otyłość i nadwaga występujące w dzieciństwie lub występowanie otyłości w rodzinie można także uznać jako przyczynę wystąpienia choroby w dorosłym życiu. Wpływ na to mają także predyspozycje genetyczne. Otyłość może być związana również z stosowaniem niektórych leków.

Podstawą do leczenia nadwagi jest stosowanie zbilansowanej i zdrowej diety oraz regularny wysiłek fizyczny. Nasze ciała wymaga ciągłego ruchu by mięśnie mogły pracować w odpowiednim zakresie. Jeśli nie dostarczamy mięśniom odpowiednich bodźców do ruchu, ciało nie pracuje w pełni swoich możliwości. Leczenie nadwagi jest procesem długofalowym, który wymaga od nas także dostarczania organizmowi ujemnego bilansu energetycznego. Innymi słowy konieczne jest zmniejszenie spożywanych pokarmów przy jednoczesnym zwiększeniu zużycia energii przez ciało. Przy odchudzaniu konieczne jest dostarczenie organizmowi mniejszej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie dzienne. Redukcja o 600 kcal dziennie przy diecie w okolicach 1200- 1300 kcal pozwoli na stosunkowo szybką redukcję masy ciała o około 0,5 kg w tygodniu. Dla uzyskania większej efektywności diety zaleca się zjadanie kilku posiłków dziennie do maksymalnie pięciu przy jednoczesnym ograniczeniu ilości spożywanych słodyczy, tłuszczy czy słodkich owoców. Warto zastąpić pieczywo białe, pełnoziarnistym. Spożycie tłuszczów nie powinno przekroczyć więcej niż 30% potrzebnej do dla funkcjonowania organizmu energii.

W przypadku wspomagania farmaceutycznego można stosować suplementy diety o różnorodnym mechanizmie działania. Dostępne na rynku środki odchudzające są bogate w błonnik wspomagając uczucie sytość podczas jedzenia. Pozostałe preparaty wspomagające odchudzanie to środki przyspieszające przemianę materii lub też zmniejszające uczucie łaknienia. U pacjentów, w zaawansowanym stadium otyłości, stosuje się leki farmaceutyczne, które działając poprzez zmniejszenie przyswajalności tłuszczów. Terapia ta jest prowadzona wyłącznie pod kontrolą lekarza. Ostatecznym krokiem leczenia nadwagi jest leczenie chirurgiczne, w przypadku gdy żadna dieta ani leki farmaceutyczne nie przynoszą pożądanego efektu.