21 stycznia 2017

Historyczne atrakcje w Muszynie

Muszyna to nie tylko gmina uzdrowiskowa, ale również miejsce idealne do zwiedzania, bo jest na prawdę co zobaczyć jeśli chodzi o atrakcje historyczne. Jedną z takich atrakcji jest niewątpliwie stary zamek, a właściwie już jego ruiny pochodzące z XIV wieku. Znajduje się on na wzgórzu, które jest znane jako Baszta. Miejsca te były wielokrotnie badane przez archeologów i z badań z lat 1973-1974 wynika, że na tych terenach budowano już gród w XI wieku, jednak w XIV wieku został on porządnie rozbudowany i stworzono z niego fortecę położoną na zboczu górskim znajdującym się 527 metrów nad poziomem morza. Był to ważny zamek pod względem strategicznym, gdyż znajdował się blisko granic krajów i na dużych szlakach handlowych. Zamek jest z trzech stron otoczony stokami, a jeszcze jedną ciekawą barierę stanowi zwodzony most. Niestety w 1474 roku, kiedy Węgrzy najechali na tak zwane państwo muszyńskie zamek ten zburzono. Również przez Węgrów na mocy traktatu został on odbudowany już w stylu renesansowym i taką budowlę, a raczej jej ruiny możemy podziwiać do dzisiaj. Niestety zamek mógłby być w dużo lepszym stanie, lecz podczas rozbiorów i wojen stał on nieużywany, niszczał a nawet wysadzano jego mury. Dzisiaj możemy zobaczyć tylko południową część muru zewnętrznego. Kolejne prace wykopaliskowe po 1973 roku nastąpiły w 1991 i 1997 roku, kiedy to odkryto fragmenty sklepienia i mury wieży.

Na zamku znajdują się również dwie figury Matki Bożej, jedna z 1936 roku, a druga z 1979. Niewątpliwie ogromną ciekawostką na skalę krajową jest tutaj cerkiew pod wezwaniem świętego Jakuba Młodego Apostoła w Powroźniku, która jest najstarszą cerkwią w południowej Polsce, a w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podchodzi z okolic 1600 roku, jednak z powodu zagrożenia powodzią jej lokalizacja musiała zostać zmieniona na dzisiejszą, a przy okazji częściowo przebudowano budynek. Muszyna to znakomita miejscowość pod względem historycznych atrakcji. Również ogromnym atutem tego miasta jest baza noclegowa. Muszyna jest miastem uzdrowiskowym i znajduje się tu wiele sanatoriów, ale również hoteli i pensjonatów czy miejsc w kwaterach prywatnych. Przytulne noclegi w Muszynie na pewno każdemu przypadną do gustu. Jest to zatem miasto, w którym z pewnością odpoczniemy zapoznając się przy tym z piękną jego historią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>