16 stycznia 2017

Grzybowo – wieś z pazurem

Grzybowo jest wsią letniskową położoną w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Kołobrzeg. Znajduje się w niedalekim sąsiedztwie miasta Kołobrzeg z, którym jest połączona dobrym szlakiem komunikacyjnym. Grzybowo ma około 1400 stałych mieszkańców. Jako miejscowość nadmorska posiada własne kąpielisko morskie, którego długość wynosi 710 metrów wzdłuż linii brzegowej. We wsi znajdują się też cztery kąpieliska strzeżone, każde o długości 100 metrów. Ciekawostką jest też to, że nieopodal, w stronę miejscowości Dźwirzyno znajduje się też plaża naturystów.

Grzybowo jest chętnie odwiedzane przez turystów zwłaszcza latem. Zainteresowanie wsią spowodowane jest oczywiście tym, że miejscowość położona jest nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Wieś posiada też jedną z najpiękniejszych i najszerszych piaszczystych plaż. Oprócz tego rozwinięta jest baza noclegowa i gastronomiczna. Noclegi są też dużo tańsze niż na przykład w pobliskim Kołobrzegu (zestawienie na Meteorze), do którego można się dostać busem, autobusem, samochodem lub pociągiem, bowiem stacja kolejowa oddalona jest tylko o dwa kilometry. W Grzybowie znajduje się kaplica filialna pod wezwaniem Matki Boskiej Licheńskiej. Pochodzi ona z 1984 roku.

We wsi znajduje się też ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, który został założony i prowadzony jest przez Księży Marian. Jest to Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzenie to zostało założone w XVII wieku przez świętego ojca Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego. Działa tam też zbór Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania”. Jest to zgromadzenie świeckich misjonarzy wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, a założone przez Paula S. L. Johnsona. W Grzybowie odbywa się też co roku Jarmark Ceramiczny, który trwa dwa dni. Można skorzystać z warsztatów plastycznych i ceramicznych, co dla turystów jest nie lada gratką. Można też zakupić wyroby ceramiczne, które są wyjątkowe. Dzięki temu wszystkiemu Grzybowo jest miejscowością, która posiada swój charakterystyczny klimat. Panuje w nim spokój i nie przypomina hałaśliwych letniskowych miejscowości, w których panują dyskoteki i bary. Miasteczko polecane jest dla tych, którzy lubią spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>