4 lip Brak komentarzy admin Nikifor , ,

Czasami wydaje się nam, że jesteśmy zdrowi, nic nam nie dolega, nic nas nie boli. Funkcjonujemy zupełnie normalnie, a jeżeli nawet odczuwamy jakieś dolegliwości, to z reguły je bagatelizujemy tłumacząc je zmęczeniem, przepracowaniem lub życiem w stresie. Niewątpliwie niejednokrotnie jest tak w istocie, jednakże w przypadku jakichkolwiek zaobserwowanych niepokojących sygnałów płynących z wnętrza naszego organizmu, które są dość powtarzalne, powinniśmy się zbadać.

Bardzo często lekceważymy te pierwsze objawy i z niedowierzaniem traktujemy wyniki badań. Nawet zwykłe podstawowe badanie krwi możne wskazać na jakieś niepokojące symptomy. Dlatego też istotnym jest regularne odwiedzanie lekarza rodzinnego i powtarzanie podstawowego zakresu badań co jakiś czas, a zwłaszcza po przekroczeniu 40 roku życia. Choroba może nam bowiem dotknąć w każdym wieku, ale jest rzeczą oczywistą, że nasze organizmy starzeją się i nie posiadają takich zdolności regeneracyjnych jak wcześniej. Zakres cyklicznych badań zależy rzecz jasna od naszego wieku, ale oprócz tego należy zawsze pamiętać o innym czynniku, który również w dość znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Mowa mianowicie o prawidłowym odżywianiu i stosowaniu odpowiedniej diety. Wbrew pozorom jest to szalenie ważne. Prawidłowe odżywianie i właściwa dieta zaliczają się do czynników profilaktycznych, które zapobiegają powstawaniu określonych chorób. Dzięki nim unikniemy zmian miażdżycowych, podniesiemy naturalną odporność, utrzymamy prawidłowy poziom enzymów we krwi, czy też zniwelujemy wpływ szkodliwych substancji na nasz organizm. Co więcej dążąc do zapewnienie zdrowia i posiadania zdrowej sylwetki możemy wspomagać się dietą w tym celu. Odpowiednio skonstruowane posiłki będą wspierać nas w tym procesie dostarczając tylko tych substancji, które są pożyteczne i zdrowe.

Inną istotną rolą diety jest wspomaganie procesu leczenia. Jeżeli już zachorujemy i będziemy musieli wspomagać się np. farmakologicznie, dobrze jest posłużyć się właściwym odżywianiem, aby wzmóc procesy zdrowotne lub też uniknąć niepożądanych skutków. Na przykład przy antybiotykoterapii zalecane jest zwiększone spożywanie pokarmów zawierających żywe kultury bakterii, żeby odbudować florę bakteryjną w naszym organizmie po spustoszeniach dokonanych przez antybiotyki. Można co prawda posłużyć się różnego rodzaju biotykami, lecz należy pamiętać, że to są kolejne farmaceutyki, które musimy przyjmować. O ileż przystępniej jest dostarczyć florę bakteryjną w postaci jogurtu lub kefiru. Podobnie w przypadku choroby wieńcowej należy ograniczyć spożywanie posiłków ze złym cholesterolem, a wprowadzać te potrawy, które wspomagają proces jego eliminacji. Dzięki temu niewątpliwie szybciej wrócimy do parametrów właściwych dla zdrowego organizmu.

Podsumowując należy podkreślić dużą rolę prawidłowego odżywiania w utrzymaniu prawidłowej sylwetki oraz zapobieganiu różnego rodzaju chorobom. Co więcej odpowiednia dieta może wspomóc proces leczenia i przyczynić się do naszego szybszego wyzdrowienia.