20 lutego 2017

Co można zobaczyć w Górach Kaczawskich?

Na turystów, którzy zdecydują się spędzić wakacje w rejonie niezwykłych Gór Kaczawskich, czeka wiele atrakcji. Ten niezwykły masyw pełen jest majestatycznych wygasłych wulkanów, unikalnych law poduszkowych oraz bogactw mineralnych. Tutejsze zbocza porastają dzikie lasy, pełne oryginalnych skupisk drzewostanu, polskich storczyków, rzadkich paproci oraz drobnych ziół. W okolicach nie brak także warownych zamków, opuszczonych sztolni oraz malowniczych miasteczek, w których mieści się przyjemne zaplecze do spania (noclegi Góry Kaczawskie) dla każdego.

Góry Kaczawskie od sąsiednich masywów odróżnia ich unikalna historia geologiczna, oparta na zjawiskach wulkanicznych. Dzięki temu na terenie pasma spotyka się liczne opuszczone wulkany, wyerodowane przez wodę i wiatr przez tysiąclecia po ich wygaśnięciu, a także skupiska lawy poduszkowej. Wśród skał można trafić na liczne okazy kamieni szlachetnych i półszlachetnych, ze szczególnym uwzględnieniem geod agatowych. W regionie wydobywano także skały wulkaniczne w licznych kamieniołomach, a także znajdywano złoto i rudy metali użytkowych.

Na tutejszych terenach znajdują się niezwykłe skupiska lasów, w tym grupy górskiej buczyny oraz porastające podmokłe tereny nad strumieniami olchy i topole. W dolnym piętrze lasu można spotkać liczne gatunki krajowych storczyków, chronione paprocie oraz drobne krzewinki i zioła, które porastają runo leśne. Dla ochrony tej unikalnej flory utworzono liczne rezerwaty przyrody, które można zwiedzać, ponieważ poprowadzono przez nie świetnie oznakowane szlaki turystyczne PTTK. Na tych terenach przez wieki osiedlali się przeróżni ludzie. Tajemniczy Walonowie zajmowali się głównie poszukiwaniem, wydobyciem i obróbką metali. W tutejszych zakątkach kryli się także zbójcy, którzy napadali na karawany kupieckie, stanowiąc spory problem w okresie średniowiecza.

W Górach Kaczawskich powstało także mnóstwo warowni i zameczków, pomagających zarówno w zwalczaniu łotrów, jak i w ochronie przed najazdami sąsiadów. Obecnie w okolicy funkcjonują liczne muzea, które przybliżają zwiedzającym kulturę i historię tego fascynującego obszaru. Dla urlopowiczów, którzy tam spędzą wakacyjne noclegi, Góry Kaczawskie okażą się wspaniałym regionem, w którym można spędzić niezwykle ciekawy i urozmaicony urlop. Na przyjezdnych czekają tam wygasłe wulkany, opuszczone sztolnie, barwne storczyki i zabytkowe zameczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>