17 Lut Brak komentarzy admin Nikifor , ,

Bez względu na to, czy Twoim celem jest pozbycie się niepotrzebnych kilogramów, czy może nabranie tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, powinnaś sprawdzić swój wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI. Co to właściwie jest Body Mass Index i jak go dobrze obliczyć?
Body Mass Index, a po polsku wskaźnik masy ciała dostarcza informacje dotyczące stosunku wagi ciała względem wzrostu, co z kolei pozwala na dokonanie szybkiej ocenie stopnia otyłości. W klasyfikacji tej pojawia się sześć stopni rozciągających się na skali niedowaga – ekstremalna nadwaga (trzeci stopień otyłości). Dla wszystkich stopni podane jest także ryzyko zdrowotne połączone z otyłością i tu wymienić można indeks BMI poniżej 18, 5 wskazuje na zbyt niską wagę i może być przyczyną różnych komplikacji związanych ze zdrowiem.
Jak obliczyć BMI? Wystarczy, że znasz swoją wagę oraz potrzebny Ci będzie Twój wzrost wyrażony w metrach. Wszystko co powinieneś/powinnaś wykonać, to podzielić wskazaną wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony wcześniej do kwadratu. Wynik, który w ten sposób wyjdzie to Twój prywatny wskaźnik BMI. Teraz wystarczy porównać go z klasyfikacją i sprawdzić, czy Twoje BMI jest odpowiednie. Nie zapomnij o tym, że podczas obliczania wskaźnika masy ciała wzrost musi być podany w metrach – podawanie wzrostu w centymetrach to oczywisty błąd, który utrudnia wykonanie prawidłowych obliczeń.
Mimo że wskaźnik BMI jest przydatny, w określaniu stanu swojego zdrowia nie należy kierować się tylko nim. Wyznaczony wynik uwzględnij raczej jako podstawowe określenie miejsca, z którego zaczynasz, by po pewnym czasie móc cieszyć się wymarzoną sylwetką.